poznajrosyjski.pl

Alfabet rosyjski, czyli co by to było, gdyby nie Piotr I?

Alfabet, którym posługują się dzisiaj Rosjanie to nie cyrylica, tylko jej uproszczona wersja zwana „grażdanką”. Ale zanim poczujesz się oszukany, porzucisz w przypływie emocji podręcznik do nauki języka rosyjskiego i odlajkujesz rosyjski na portalach społecznościowych… przeczytaj dlaczego zmiana alfabetu na początku XVIII wieku wyszła Tobie na dobre.

Misjonarze Cyryl i Metody stworzyli w połowie IX wieku alfabet, aby zapisać w języku słowiańskim religijne teksty greckie. Alfabet składał się z 43 liter.

Piotr I postanowił zreformować alfabet, oficjalny dekret o wprowadzeniu nowego pisma został ogłoszony w 1710 roku.

W Piotrze I jedni widzieli postępowca, który otworzył Rosji okno na Europę, a inni zarzucali mu niechęć do wszystkiego co ojczyste/narodowe. Pierwszemu rosyjskiemu imperatorowi zależało na tym, aby ograniczyć ogromny wpływ cerkwi na władzę w kraju. Reforma językowa miała w tym pomóc. Alfabet Cyryla i Metodego był alfabetem cerkiewnym, natomiast „grażdanka” Piotra I miała być symbolem nowego ładu.

Nowy alfabet był dużo łatwiejszy, litery bardziej okrągłe, przez co łatwiej się je pisało. Wprowadzono jedną obowiązującą regułę na pisanie dużych liter, przecinków, uproszczono wiele zasad, cyfry zapisywane dotychczas literami zastąpiły cyfry arabskie. Dzięki reformie pismo stało się bardziej dostępne, łatwiej można było przekazywać informacje. Świecki charakter alfabetu sprzyjał kształceniu, pozwolił wydawać książki nie tylko o charakterze religijnym, pomógł w rozwoju nauk ścisłych. Obywatele, czyli grażdanie (граждане) mogli uczyć się pisać i czytać, stąd potoczna nazwa alfabetu „grażdanka”.  

 

Dodam na koniec, iż podobno sam Piotr I swoją ręką wybrał i skreślił cześć liter zostawiając 33, których uczymy się nazywając je cyrylicą.

To trochę tak, jakby w języku polskim wybrać pomiędzy ż a rz i z jednej litery zrezygnować. Kuszące, prawda?